fallback

Де Мистура: Трябва да премахнем източниците на финансиране на ИДИЛ

Темата за финансирането на тероризма е водеща на конференция в Женева

20:32 | 08.04.16 г. 15

Призив за премахване на източниците на финансиране на т.нар. "Ислямска държава" (ИДИЛ) отправи специалният посланик на ООН по въпросите на Сирия Стефан де Мистура, съобщава руската информационна агенция ТАСС.

Организацията се финансира от продажба на петрол и други стоки, включително и артефакти, посочи от своя страна ръководителят на департамента за нови предизвикателства и заплахи към руското външно министерство Иля Рогачев.

Руският дипломат коментира още, че не всички държави спазват своите ангажименти, включително и по Резолюция 2199 на Съвета за сигурност на ООН, която касае именно финансирането на терористични организации.

Темата беше дискутирана по време на конференция в Женева.

По време на срещата де Мистура предупреди, че групировката е открила нови начини да финансират дейността си - и в Сирия, и в Ирак. "Това трябва да бъде преустановено", каза той.

Според де Мистура трябва да се обърне повече внимание на работата с местните власти в Сирия в борбата с ИДИЛ. "Ал-Кайда преди, а сега и ИДИЛ виждат, че общините работят недостатъчно с правителството и го използват", каза той.

Комисарят посочи още, че ако няма разочарование сред хората, тогава няма да има и почва за подобни организации.

Групировката "Ислямска държава" и други екстремистки организации се разпростират по цял свят като раково образувание, предупреди генералният секретар на ООН Бан Ки-мун по време на конференцията, пише БТА.

"В основата на нашите усилия трябва да стои превенцията. Има доказателства, че реакция с участието на военна сила и на силите за сигурност не може сама по себе си да се справи с тази напаст", заяви той.

Бан Ки-мун призова страните да създадат национални политики, основаващи се на близо 70-те препоръки на плана за действие срещу насилствения екстремизъм, приети през януари от ООН.

Препоръките, които са от общ характер, вече се прилагат в различни страни, отбелязва АФП.

Те варират от дейности за борба срещу радикализацията на младежите, до програми за реадаптация на чужденците, включили се в джихадистки групи и до създаване на полицейски сили, които са по-близки до гражданите. Религиозните лидери се призовават към проповядване на толерантност. Доставчиците на интернет, където екстремистите разпространяват пропагандата си, са призовани да въведат превантивни мерки.

Генералният секретар на ООН добави, че ще създаде "работна група на високо равнище, която да мобилизира цялата система на ООН", за да приложи мерките, включени в плана за действие. Той призова страните към засилване на международното сътрудничество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:53 | 14.09.22 г.
fallback